Kołdra obciążeniowa – szyta na zamówienie

Czym jest kołdra obciążeniowa i jak działa?

Kołdra obciążeniowa, zwana inaczej kołdrą sensoryczną, to kołderka dziecięca o niezwykłych właściwościach terapeutycznych, którą stosuje się przede wszystkim przy zaburzeniach psychofizycznych, takich jak ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera czy autyzm, ale także przy niektórych rzadkich chorobach genetycznych. Używa się jej przede wszystkim po to, by w czasie snu dziecka delikatnie naciskała na jego ciało i stymulowała układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Receptory tego układu znajdują się w mięśniach i ścięgnach i dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Stymulowanie proprioreceptorów powoduje, że dziecko ma większą świadomość swojego ciała, ale także poprawia jego skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz uczucie lęku i niepewności.

Informacje ogólne
Kołdry sensoryczne są najczęściej wykonane z materiałów naturalnych i nie wywołują reakcji alergicznych (przed zamówieniem warto jednak zaznaczyć fakt alergii dziecka, by zostały dochowane szczególne warunki produkcji kołdry). Kołdra nie jest sztywna, tylko swobodnie dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, dlatego tak ważny jest jej odpowiedni wymiar. Pod kołdrą można spać nie tylko w nocy, ale wskazane jest też przykrywanie się nią np. podczas popołudniowej drzemki czy zwykłego odpoczynku dziecka „pod kocykiem”. Jeżeli chodzi o pranie kołdry obciążeniowej, to jest ono oczywiście możliwe i należy robić je ręcznie, by uniknąć uszkodzenia pralki i samej kołderki. Nie powinniśmy wieszać kołdry pionowo podczas suszenia, gdyż, ze względu na swoją wagę, może się ona rozciągnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu używanie poszewki, gdyż można uprać ją w pralce, bez konieczności zajmowania się samą kołdrą. Jeżeli chodzi zaś o kolorystykę poszewki, to przede wszystkim musimy zapewnić dziecku pełny komfort psychiczny – nie powinna być jaskrawa, by go niepotrzebnie nie pobudzać. Jeśli zaś jakiś konkretny kolor czy wzorek podoba się dziecku, to warto zapewnić mu dokładnie taki jaki lubi, by chętniej sięgało po kołdrę.

Kołdra obciążeniowa – jaka powinna być

Kołderki sensoryczne, dzięki swoim właściwościom dociążeniowym, muszą być dobrane do dziecka w odpowiedni sposób, w przeciwnym wypadku mogą nie mieć żadnego wpływu na receptory, albo odwrotnie – zaszkodzić dziecku, powodując zbyt duży ucisk. Najważniejsze parametry to:

 • Waga kołdry obciążeniowej – najczęściej proponowaną wagą jest od 10 do 15% masy ciała dziecka. Kołdry nie powinno się zatem kupować po innym dziecku, jeśli nie jest ona dokładnie tej wagi co być powinna. Za lekka nie będzie miała wpływu na dziecko, a za ciężka będzie mogła mu nawet zaszkodzić (np. pobudzając receptory zbyt mocno, tym samym dając efekt przeciwny do zamierzonego)
 • Rozmiar kołdry obciążeniowej powinien odpowiadać wzrostowi dziecka. Jej długość powinna być ok. 20cm dłuższa od wzrostu, żeby można było swobodnie zakryć jego nogi podczas snu. Dla przykładu: kołderka o długości 1.5 metra będzie odpowiednia dla dziecka mierzącego ok. 120-130cm. Pamiętajmy, by nie wybierać kołderek, które produkowane są „taśmowo”, gdyż zazwyczaj mają niewielki wybór rozmiarów. Unikajmy też pożyczania kołder od innych rodziców, gdyż za duża lub za mała spowoduje rozłożenie się jej ciężaru po bokach (lub wzdłuż).
 • Materiał, z którego wykonana jest kołdra obciążeniowa, powinien być naturalny w 100%, a najlepszym rozwiązanie jest bawełna lub flanela bawełniana. Poszewka także powinna być dobrana jak najlepiej dla dziecka, jednak panuje tu większa dowolność i może być ona np. jedwabna.
 • Wypełnienie kołdry obciążającej to bardzo istotny aspekt, ponieważ bezpośrednio działa na receptory dziecięcego organizmu. Kołderki są pikowane (najczęściej w kwadraty co ok. 10cm), a między przeszyciami umieszcza się mikro-kuleczki szklane lub granulat szklany.
 1. Mikro-kulki szklane są najpopularniejszą formą wypełniania kołder sensorycznych, mają owalny kształt i są specjalnie przygotowany pod użycie terapeutyczne (są hipoalergiczne i bezpieczne dla dziecka, odpowiednio płuczę się je i wypala). Ich cechą charakterystyczną jest ich temperatura (o kilka stopni niższa od temperatury ludzkiego ciała) oraz charakterystyczny dźwięk podczas przesypywania się.
 2. Granulat szklany. Bardzo ważne jest, aby średnica granulatu miała odpowiednią wartość. Zbyt mały granulat będzie się kurzył i wydostawał przez materiał, zbyt duży granulat będzie ostry, kanciasty i nieprzyjemny w stosowaniu. Należy unikać także wypełnienia ziarnami gorczycy, gdyż pod ich wpływem skóra się poci. A ponadto wypełniacze organiczne nie nadają się do prania.

Kołdra obciążeniowa – dlaczego warto ją stosować ?

Kołdry obciążeniowe są świetnym uzupełnieniem systematycznej terapii. Ich stosowanie samo w sobie jest formą terapii sensorycznej, zatem jeśli Twoje dziecko ma zaburzenia psychofizyczne, to będzie ona dodatkową pomocą w leczeniu. Pamiętaj, by stosować się do podstawowych zasad stosowania kołderek, a z pewnością efekty będą zadowalające. Zapraszam Cię do kontaktu ze mną!

Kołdra obciążeniowa – cena

Kołderki szyje z bawełnianych materiałów, które nadają się do prania w pralce.

Możliwość przygotowania kołderki obciążeniowej dla dzieci, które mają alergie.

Aby uszyć kołdrę obciążeniową dla Twojego dziecka potrzebuje kilku informacji :

 • jaki rozmiar ma mieć kołdra ?
 • jaka jest odpowiednia waga kołdry dla Twojego dziecka ?
 • jaki kolor kołdry chcesz, abym dla Ciebie uszyła ?

Terminy realizacji uszycia kołdry obciążeniowej do końca 2017 roku

 • standardowy termin wykonania zamówienia kołdry obciążeniowej to 8/12 dni roboczych
 • rozbudowane zamówienia składające się z wielu przedmiotów obciążeniowych mogą być realizowane do 14 dni roboczych
 • Przyspieszony termin realizacji zamówieni 3 dni robocze od zakończenia jego składania + 50% wartości zamówienia
 • Od stycznia 2018 roku roku termin wykonania kołderek obciążeniowych ulegną zmianie do 7 dni roboczych.

 

Cena kołdry obciążeniowej, zależna jest od powyższych informacji.cennik dzieci
Powyższy cennik dotyczy kołder o wadzę 1 kg, aby ustalić ceną dla innej wagi lub rozmiaru prosimy o kontakt.

Większe rozmiary – tutaj. 

 

Materiały bawełniane których używam do szycia kołderek mają certyfikat OEKO-TEX Standard 100 Wydany przez Instyt Włókiennictwa w Łodzi, dzięki czemu kołderki są bezpieczne nawet dla malutkich dzieci.

oeko-tex

Zapraszam do kontaktu.

Poniżej zdjęcia kołderek wykonanych przeze mnie.

Więcej zdjęć kołderek – tutaj.

112 thoughts on “Kołdra obciążeniowa – szyta na zamówienie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *