Integracja Sensoryczna

Integracja Sensoryczna – informacje ogólne

Integracja Sensoryczna to zdolność człowieka do postrzegania i odczuwania otaczającego świata. Drażniące metki koszulek, sznurówki które nigdy nie chcą się zawiązać, notoryczne potykanie się, nieustanne bycie „w ruchu”, problemy z koncentracją, trudności z nabywaniem umiejętności szkolnych, nieświadome krzywdzenie innych lub pogłębiające się problemy z jedzeniem lub snem. To tylko niektóre z symptomów, które wskazują na to, że Twoje dziecko może mieć zaburzenia z prawidłowym odbiorem bodźców z otoczenia. Psycholog, pedagog lub nauczyciel w przedszkolu lub szkole Twojego dziecka może zasugerować rodzicom zdiagnozowanie dziecka w kierunku zaburzeń. Integracja sensoryczna może być zaburzona, dlatego często wymaga terapii w jej zakresie. Fachowo przeprowadzona diagnoza składająca się z wywiadu z rodzicami, prób klinicznych i standaryzowanych testów, w sytuacji potwierdzenia u dziecka zaburzeń przetwarzania sensorycznego, prowadzi do rozpoczęcia terapii. Integracja sensoryczna to podstawowy zakres normalnego funkcjonowania dziecka. Poprzez zabawę i odpowiednie ćwiczenia terapeuta, pokazują dziecku jak prawidłowo odbierać bodźce zewnętrzne i jak kontrolować nieprawidłowe zachowania. Rodzinne Centrum Terapii i Edukacji Synapsa (www.synapsa-terapia.pl) jest placówką przygotowaną do realizacji terapii integracji sensorycznej dzieci w każdym wieku. W bogato wyposażonej sali w specjalistyczny sprzęt, pracują certyfikowani terapeuci SI, którzy nieustannie doskonalą swój warsztat pracy. Organizowane są również bezpłatne konsultacje dla rodziców.

Integracja sensoryczna
Zabawa w domu przy wykorzystaniu kolorowych woreczków może być nauką poprzez zabawę. To już nie tylko gimnastyka korekcyjna, ale również wspaniała zabawa doznań. Woreczki maja różne wypełnienie. Można nimi śmiało rzucać i zgniatać. Materiały, z których szyje woreczki nadają się do prania i płukania.

Terapia integracji sensorycznej

Rozpoczęcie terapii wiąże się również z pracą rodziców z dzieckiem w domu, poprzez stosowanie tzw „diety sensorycznej” tzn odpowiednich zadań ruchowych, stosowania technik wyciszających i dostosowania środowiska domowego do potrzeb dziecka. Jednym z elementów jest stosowanie kołderki obciążeniowej – wycisza układ nerwowy, zapewnia spokojny sen, stymuluje czucie głębokie. Kołdry wykonuje się z ekologicznych materiałów na dokładny wymiar i wagę dziecka. Kołdra obciążeniowa wypełniana jest różnego rodzaju wypełniaczami np.; żwir naturalny, granulat szklany. Sa to wszystko materiały dostępne również dla alergików. Waga kołdry obciążeniowej dobrana jest masy ciała dziecka. Dokładne jej wymiary i wagę powinien zasugerować terapeuta SI. Kołderka nie może być ani za ciężka, ani za lekka, bo w każdym z tych przypadków nie będzie miała skutecznego działania. Kołderkę stosujemy w odpowiedniej fazie snu i na określony czas. Takie informację przekazuje rodzicom terapeuta SI. „Kolderka.net” jest niewielką szwalnią, która działa na terenie Rodzinnego Centrum Terapii i Edukacji Synapsa. Szyjemy kołdry obciążeniowe na indywidualne zamówienia rodziców a także dla ośrodków terapeutycznych. Klienci sami wybierają rodzaje materiałów i ich kolorystykę, a często przychodząc z dzieckiem, ono samo wybiera sobie konkretną tkaninę z jego ulubionymi bohaterami z bajki. Dziecko też otrzymuje informacje, że szyta kołderka to będzie jego nowy przyjaciel i pomocnik. Dzieciom to się bardzo podoba. W momencie odbioru przez klienta kołderki, kontakt z klientem się nie kończy, gdyż w przypadku reklamacji, usuwamy ją niezwłocznie, choć do tej pory nie było takiej potrzeby. Szyjemy również niepowtarzalne zabawki i pomoce terapeutyczne. Zadowoleni rodzice i terapeuci wracają do nas, realizując kolejne zamówienia.

Integracja sensoryczna
Szyte przeze mnie artykuły do integracji sensorycznej posiadają oryginalne i niepowtarzalne wzory.
Integracja sensoryczna
Klienci mają możliwość wybrania dowolnych materiałów.

 

 

18 thoughts on “Integracja Sensoryczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *