Kołdry obciążeniowe dla dorosłych

Kołdra obciążeniowa nie tylko dla dzieci

Do tej pory kołdry obciążeniowe były głównie stosowane w terapii integracji sensorycznej u dzieci. Stanowiły świetne uzupełnienie rehabilitacji i fizjoterapii u pociech, które borykały się z różnego rodzaju problemami natury psychofizycznej – od  stosunkowo niewielkich problemów z utrzymaniem koncentracji czy równowagi, aż do poważnych i rzadkich chorób genetycznych. Skuteczność kołderek i ich terapeutyczna rola w leczeniu zaburzeń integracji sensorycznej spowodowały, że zaczęli sięgać po nie także dorośli. O tym jak ważna może być rola kołder sensorycznych w życiu dorosłego człowieka przeczytasz w tym artykule.Kołdry obciążeniowe dla dorosłych są coraz częściej użytkowane aby zapewnić sobie komfort snu.

Integracja sensoryczna jest skomplikowanym procesem, podczas którego układ nerwowy odbiera informacje  zmysłowe (dotyk, węch, wzrok, smak, słuch) i przetwarza je w taki sposób, by organizm adekwatnie się zachowywał. Celem integracji sensorycznej jest celowe i efektywne działanie ciała w reakcji na to, co dzieje się na zewnątrz. Za właściwą integrację sensoryczną odpowiedzialny jest układ proprioreceptywny, który znajduje się w mięśniach, stawach i więzadłach. Impulsy proprioreceptywne organizują prawidłową pracę organizmu, np. w tym momencie – podczas czytania tego tekstu – odpowiednio układają ciało w pozycji siedzącej lub leżącej. Zmysł propriorecepcji wpływa na świadomość ułożenia ciała, emocjonalne bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. U osób bez zaburzeń działa on automatycznie. Reagowanie odbywa się natychmiast i jest prawidłowe, czyli dostosowane do danej sytuacji. Jeżeli zaś zaburzenia występują, to mówi się o zaburzeniach integracji sensorycznej.

Zaburzenia te są złożonym problemem układu nerwowego, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie zarówno dzieci, jak i dorosłych. W przypadku tych drugich sprawa jest o tyle skomplikowana, że często zaburzenia takie mogą nieść ze sobą duże konsekwencje ogólnospołeczne. Dorośli muszą przecież pracować, budować swoją pozycję społeczną, zajmować się rodziną i utrzymywać sami siebie, a zaburzenia integracji sensorycznej mogą im to skutecznie utrudnić, lub nawet uniemożliwić.

Kołdry obciążeniowe dla dorosłych – dla kogo?

Dorośli ludzie codziennie muszą stawiać czoła wyzwaniom, które wymagają od nich pełnej gotowości zarówno psychicznej, jak i fizycznej. W przypadku braku takiej gotowości, będącej często efektem zaburzeń integracji sensorycznej, mogą przejawiać zachowania takie same jak dzieci, u których zdiagnozowano problemy z układem proprioreceptywnym. Chodzi tu przede wszystkim o brak organizacji, problemy z nawiązywaniem kontaktów, zbyt duże (lub zbyt małe) zaangażowanie w relacje międzyludzkie, skoki nastrojów… Czynniki te mogą mieć bardzo zgubne konsekwencje; odrzucenie społeczne, niską samoocenę, brak satysfakcji z życia towarzyskiego itp.

Problemy z integracją sensoryczną mogą bezpośrednio wpływać na jakość pracy i wypełnianie zawodowych obowiązków. W zależności od rodzaju zaburzeń, może dojść do niekompatybilności pracy z charakterem człowieka. Charakterem, dodajmy, na który wpływ ma nieprawidłowa integracja sensoryczna. Chodzi o to, że osoby pracujące „za biurkiem”, których zaburzenia integracji sensorycznej przejawiają się w nadwrażliwości na bodźce i zbyt dużą aktywnością, będą czuły się w tej pracy tłamszone i niepotrzebne. Praca taka będzie męcząca i niesatysfakcjonująca. Działa to także w drugą stronę – osoby, których problemy z integracją sensoryczną przejawiają się w apatii i nadmiernym wyciszeniu, będą męczyły się w pracy, która wymaga aktywności i sprawności fizycznej. Konieczność rezygnacji z pracy, czy nawet zwykła jej zmiana, mogą być bardzo trudne, a czasami niemożliwe do wdrożenia. Mamy przecież obowiązki i zadania, które każdego dnia należy wypełniać…

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych

Całe szczęście istnieją kołdry obciążeniowe dla dorosłych, które mogą z powodzeniem ograniczyć, a nawet całkowicie uwolnić dorosłych ludzi od problemów z integracją sensoryczną. Odpowiednio obciążając ludzki organizm podczas snu (i nie tylko) usprawniają proces przetwarzania informacji proprioceptywnych. W przypadku osób, które cierpią na nadwrażliwość sensoryczną – kołdry działają „tłumiąco” na układ proprioceptywny i uspokajają cały organizm. U dorosłych, którzy mają problemy ze zbyt niskim odbiorem bodźców zmysłowych, działają odwrotnie – pobudzają receptory do lepszego działania i wzmagają ich aktywność.

Sposób działania kołdry obciążeniowej dla dorosłych może mieć bardzo duże znaczenie. Często nawet zwykłe problemy z koncentracją mogą być efektem nieprawidłowej integracji sensorycznej organizmu. Zamawianie i szycie kołder odbywa się na identycznej zasadzie jak w przypadku kołderek dla dzieci – należy dostosować rozmiar kołdry do wagi i wzrostu dorosłego, żeby materiał obciążeniowy odpowiednio rozkładał się na ciele.

Jeżeli zatem czujesz, że Twoje ciało reaguje zbyt słabo lub zbyt intensywnie reaguje na bodźce, i przeszkadza Ci to w codziennym funkcjonowaniu, to kołdra sensoryczna będzie świetnym uzupełnieniem terapii, albo nawet terapią samą w sobie. Każda drzemka i każdy sen będą wspomagały Twoje codzienne zmaganie się z problemami życia codziennego Zapewnij spokój sobie i swoim bliskim.

Skontaktuj się ze mną, a z pewnością dobierzemy odpowiednią kołdrę 

Zapraszam!

kołdra sensoryczna dla dorosłych

kołdra obciążeniowa dla dorosłych

 

kołdra obciążeniowa dla dorosłej kobiety

Kołdry Obciążeniowe dla dorosłych szyję na zamówienie, dlatego istnieje możliwość personalizacji kołdry, dobór kolorystyki, wzoru materiału oraz jego wagi.

Zależy mi na tym aby moje produktu były nie tylko funkcjonalne – spełniały funkcje terapeutyczne ale również były piękne i dopasowane do Państwa wnętrz 🙂

cennik dorośli
Powyższy cennik dotyczy kołder sensorycznych o wadzę 1 kg. W celu wyceny kołder o innej wadzę prosimy o kontakt.

Mniejsze rozmiary – kliknij TU

Jeżeli potrzebują Państwo innego rozmiaru, lub nie wiedzą jak dobrać wielkość kołdry obciążeniowej zapraszam do kontaktu 🙂