Czym jest kołdra obciążeniowa i jak działa?
Kołdra obciążeniowa, zwana inaczej kołdrą sensoryczną, to kołderka dziecięca o niezwykłych właściwościach terapeutycznych. Stosuje się ją przede wszystkim przy zaburzeniach psychofizycznych, takich jak ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera czy autyzm, ale także przy niektórych rzadkich chorobach genetycznych. Używa się jej przede wszystkim po to, by w czasie snu dziecka delikatnie naciskała na jego ciało i stymulowała układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach i to właśnie dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Stymulowanie proprioreceptorów powoduje, że dziecko ma większą świadomość swojego ciała, ale także poprawia jego skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz uczucie lęku i niepewności.
Informacje ogólne
Kołdry sensoryczne są najczęściej wykonane z materiałów naturalnych i nie wywołują reakcji alergicznych (przed zamówieniem warto jednak zaznaczyć fakt alergii dziecka, by zostały dochowane szczególne warunki produkcji kołdry). Kołdra nie jest sztywna, tylko swobodnie dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, dlatego tak ważny jest jej odpowiedni wymiar. Pod kołdrą obciążeniową można spać w nocy, tak jak pod zwykłą kołdrą termiczną. Wskazane jest także przykrywanie się nią np. podczas popołudniowej drzemki czy zwykłego odpoczynku dziecka „pod kocykiem”. Pranie kołdry obciążeniowej jest oczywiście możliwe, ale należy robić je ręcznie, by uniknąć uszkodzenia zarówno samej kołderki, jak i pralki. Ponadto nie powinniśmy wieszać kołdry pionowo podczas suszenia, ponieważ, ze względu na swoją wagę, może się ona rozciągnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest więc używanie poszewki, gdyż można uprać ją w pralce, bez konieczności zajmowania się samą kołdrą. W kwestii kolorystyki musimy zaś zapewnić dziecku przede wszystkim pełny komfort psychiczny – poszewka nie powinna być więc jaskrawa, by go niepotrzebnie nie pobudzać. Jeśli natomiast jakiś konkretny kolor lub wzorek szczególnie spodoba się dziecku, to warto zapewnić mu dokładnie taki jaki lubi, by chętniej sięgało po kołdrę.
Kołdra obciążeniowa – jaka powinna być
Ze względu na swoje właściwości dociążeniowe, kołderki sensoryczne muszą być dobrane do dziecka w odpowiedni sposób, w przeciwnym wypadku nie będą miały żadnego wpływu na receptory, a nawet mogą zaszkodzić dziecku, powodując zbyt duży ucisk. Najważniejsze parametry to:
- Waga kołdry obciążeniowej – najczęściej proponowaną wagą jest od 10 do 15% masy ciała dziecka. Kołdry nie powinno się zatem kupować po innym dziecku, bo jej waga może nie być odpowiednia. Przykładowo, za ciężka kołderka będzie pobudzała receptory dziecka zbyt mocno, tym samym dając efekt przeciwny do zamierzonego.
- Rozmiar kołdry obciążeniowej powinien odpowiadać także wzrostowi dziecka. Jej optymalna długość to ok. 20 cm więcej od wzrostu dziecka, żeby można było swobodnie zakryć jego nogi podczas snu. Dla przykładu: kołderka o długości 1,5 metra będzie odpowiednia dla dziecka mierzącego ok. 120-130 cm. Pamiętajmy, by nie wybierać kołderek, które produkowane są taśmowo, gdyż zazwyczaj mają niewielki wybór rozmiarów. Unikajmy też pożyczania kołder od innych rodziców, gdyż za duża lub za mała spowoduje rozłożenie się jej ciężaru po bokach lub wzdłuż.
- Materiał, z którego wykonana jest kołdra obciążeniowa, powinien być naturalny w 100%, a najlepszym rozwiązaniem jest bawełna lub flanela bawełniana. Poszewka także powinna być dobrana jak najlepiej dla dziecka, jednak panuje tu większa dowolność i może być ona np. jedwabna.
- Wypełnienie kołdry obciążającej to bardzo istotny aspekt, ponieważ bezpośrednio działa na receptory dziecięcego organizmu. Kołderki są pikowane, a między przeszyciami umieszcza się mikro-kuleczki szklane lub granulat szklany.
- Mikro-kulki szklane są najpopularniejszą formą wypełniania kołder sensorycznych, mają owalny kształt i są specjalnie przygotowywane pod użycie terapeutyczne (są hipoalergiczne i bezpieczne dla dziecka, odpowiednio płuczę się je i wypala). Ich cechą charakterystyczną jest ich temperatura (o kilka stopni niższa od temperatury ludzkiego ciała) oraz charakterystyczny dźwięk podczas przesypywania się.
- Granulat szklany to alternatywa dla mikro-kulek. Bardzo ważne jest jednak, aby średnica granulatu miała odpowiednią wartość. Zbyt mały będzie się kurzył i wydostawał przez materiał, a zbyt duży będzie ostry, kanciasty i nieprzyjemny w stosowaniu. Należy unikać także wypełnienia ziarnami gorczycy, gdyż pod ich wpływem skóra się poci. Co więcej, wypełniacze organiczne nie nadają się do prania.
Kołdra obciążeniowa – dlaczego warto ją stosować ?
Kołdry obciążeniowe są świetnym uzupełnieniem systematycznej terapii. Ich stosowanie samo w sobie jest formą terapii sensorycznej, zatem jeśli Twoje dziecko ma zaburzenia psychofizyczne, to będzie ona dodatkową pomocą w leczeniu. Oprócz produktów dla najmłodszych, swoje zastosowanie terapeutyczne znajdują także coraz popularniejsze kołdry obciążeniowe dla dorosłych. Pamiętaj, żeby stosować się do podstawowych zasad użytkowania kołder, a z pewnością efekty będą zadowalające. Zapraszam Cię do kontaktu!
Kołdra obciążeniowa – cena
Kołderki szyję z bawełnianych materiałów, które nadają się do prania w pralce. Oferuję także możliwość przygotowania kołderki obciążeniowej dla dzieci, które mają alergie. Aby uszyć odpowiednią kołdrę obciążeniową dla Twojego dziecka potrzebuje tylko kilku podstawowych informacji:
- jaki rozmiar ma mieć kołdra?
- jaka jest odpowiednia waga kołdry dla Twojego dziecka?
- jaki ma być kolor kołdry?
Terminy realizacji uszycia kołdry obciążeniowej do końca 2017 roku
Standardowy termin wykonania zamówienia kołdry obciążeniowej to 4 dni robocze. Z kolei rozbudowane zamówienia, składające się z wielu przedmiotów obciążeniowych, mogą być realizowane do 7 dni roboczych.
Większe rozmiary – tutaj.
Materiały bawełniane których używam do szycia kołderek mają certyfikat OEKO-TEX Standard 100 Wydany przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi, dzięki czemu kołderki są bezpieczne nawet dla malutkich dzieci.
Zapraszam do kontaktu.
Poniżej zdjęcia kołderek wykonanych przeze mnie.
Zdjęcia są materiałami archiwalnymi – aktualna oferta w zakładce sklep, przez którą przyjmujemy zamówienia.
Więcej zdjęć kołderek – tutaj.