Coraz częściej nie możesz znaleźć kluczy, zapominasz o umówionych spotkaniach, nie możesz się skoncentrować, a nawet proste logiczne zadanie sprawia, że potrzebujesz czasu na zastanowienie się? Najwyraźniej kondycja twojego umysłu nie jest ostatnio najlepsza. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można cieszyć się sprawnym umysłem przez długie lata.
Bardzo często mając problemy z pamięcią lub koncentracją wpadamy w panikę. Jesteśmy więcej niż pewni, że właśnie zbliża się demencja, poważna choroba umysłu lub po prostu starość dopadła nas w pełnej okazałości. Na szczęście możesz odetchnąć. Większość takich symptomów to odpowiedź organizmu na zbyt długo trwający stan stresu oraz przemęczenia. Miej więc na uwadze fakt, że każdy kolejny stresujący dzień w pracy lub zbyt wiele obowiązków na raz, przyczyniają się do twoich problemów z koncentracją.
Ucz się języków i czytaj!
Okazuje się, że znajomość już drugiego języka, oprócz ojczystego sprawia, że zmniejszamy ryzyko wystąpienia Alzheimera, demencji czy problemów z pamięcią w wieku starszym. Jeżeli natomiast znamy co najmniej cztery języka, to wtedy takie ryzyko spada aż pięciokrotnie. Ostatnie badania wskazują, że mitem jest zdolność uczenia się języków jedynie w młodym wieku. Osoby starsze tak samo efektywnie mogą poznawać nowe języki, a nauka kolejnych słówek oraz gramatycznych konstrukcji będzie doskonałą pożywką dla ich mózgu. Jeżeli natomiast nie przepadamy za uczeniem się języków obcych i nie chcemy tego robić, postawmy na czytanie. Tutaj najważniejsza będzie regularność. Już 30 minut każdego dnia pozwoli nam na podniesienie kondycji umysłowej. Mogą to być czasopisma, artykuły w sieci, chociaż jedną z lepszych propozycji będzie np. wciągający kryminał. Treningiem nie będzie wtedy czytanie samo w sobie, ale również próby rozwiązania zagadki z którą mamy do czynienia. Co innego możemy jeszcze zrobić, żeby nasz mózg był sprawny przez długie lata? Postawmy na dietę, która będzie miała w tym swój udział. Odpowiednim pokarmem możemy skutecznie opóźniać starzenie się mózgu. Co więc wybierać na zakupach? Przede wszystkim w produkty, które są bogate w selen. Prym wiodą orzechy brazylijskie. Warto jednak będzie również wzbogacić jadłospis o tuńczyka, wątróbkę zarówno wołową, jak i cielęcą oraz nasiona słonecznika. Dodawajmy również do potraw czosnek, który nie tylko sprawi, że nasz mózg będzie działał dłużej i lepiej, ale również wesprzemy nasz układ odpornościowy. Nie zapominajmy także o witaminie B12, której nasz mózg potrzebuje. Znajdziemy ją .in. w olejach roślinnych, które powinniśmy stosować na co dzień.