Choć spanie z maluchem wciąż jest źródłem wielu kontrowersji, to według badań stanowi jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie i budowanie rodzicielskiej bliskości. Co więcej, sen z niemowlętami w jednym łóżku wspomaga ich rozwój, a dla rodziców jest niejednokrotnie jedyną chwilą w ciągu zabieganego dnia, gdzie mogą skupić się tylko i wyłącznie na sobie.
Siła równowagi
Wspólne spanie jest również istotne w kontekście potrzeb każdego z członków rodziny. Dla karmiących, to znaczne usprawnienie, a dla dzieci, których mamy wróciły do pracy taki czas jest jeszcze istotniejszy. Nocne przytulanie zwiększa także ilość spędzanego czasu z tatą, który najczęściej spędza długie godziny w pracy. Równie ważna jest także kwestia wzajemnego wybudzania się, gdy dziecko płacze – wspólny sen niweluje ten problem zwiększając ilość przespanych godzin. Warto zaznaczyć, że według badań, niewyspana matka jest mniej otwarta i uważna na potrzeby dziecka, a wynikająca z tego frustracja oraz niezadowolenie nie są dobrymi budulcami rodzicielskiej relacji opartej na bliskości.
Bliskość podczas zasypiania – jak to zrobić dobrze (i mądrze)?
Odpowiednia przestrzeń do spania – jeśli chcemy dzielić łóżko z maluszkiem, powinniśmy zadbać, by było ono odpowiednie duże, bezpieczne i wygodne dla wszystkich śpiących. W sypialni powinniśmy także utrzymywać atmosferę spokoju, ciszy, a także przygasić światła i wyregulować temperaturę do ok. 21 stopni. Koniecznie wyciszajcie telefony – nie ma nic gorszego niż wybudzenie się głośnym dzwonkiem telefonu lub ciągłymi powiadomieniami przychodzących wiadomości.
Pielęgnuj rytuały – jeśli chcemy się wysypiać, musimy zadbać o to, by moment zasypiania dobrze się kojarzył – przede wszystkim dziecku. Dziecięce mózgi uwielbiają schematy i powtarzalne czynności, dlatego szybko będą łączyć wspomnienia i emocje, które im towarzyszą. Im więcej pozytywnych łańcuchów myślowych, tym lepsze skojarzenia, a im lepsze skojarzenia, tym przyjemniejszy proces zasypiania. Względnie stała sekwencja wieczornych czynności – np. kąpiel (o ustalonej porze), masaż, karmienie, słuchanie kołysanek – sprawia, że dziecko czuje się spokojnie i bezpiecznie.
Siła planowania – większość rodziców wie, jak ciężkie jest zajmowanie się dzieckiem po nieprzespanej nocy. Im lepszy sen w nocy, tym efektywniejszy dzień, jednak zbyt duża ilość obowiązków i brak chwili wytchnienia w ciągu dnia będą skutkowały gorszym snem. Warto więc planować swój dzień tak, by nie zabrakło w nim przerw na wypoczynek. Spokojny dom, regularność, a także regularne ćwiczenia fizyczne z pewnością pozytywnie odbiją się na efektywności wypoczynku w nocy. Cenne są także drzemki, które powinniśmy ucinać sobie razem z maluszkiem. By podnieść efektywność naszych krótkich drzemek, możemy zastosować kołdrę obciążeniową, której używanie pozytywnie wpływa na wyciszanie i regeneracje naszego organizmu.
Pielęgnowanie miłości i spokoju – pamiętajmy, że emocje są zaraźliwe, w szczególności w stosunku do naszych dzieci. Niepokój czy stres z pewnością udzielą się naszym pociechom, nawet jeśli mają zaledwie kilka tygodni. Spokój rodziców jest niezwykle ważnym elementem wychowania spokojnego dziecka, a później stabilnego dorosłego, dlatego warto zwrócić uwagę na rodzinną komunikację oraz nawyki. Włączony telewizor, którego nikt nie ogląda, wykrzykiwanie między pomieszczeniami czy ciągle grające radio nie będą sprzyjały atmosferze spokojnego domu. Kiedy jesteście razem, okazujcie sobie uczucia, pielęgnujcie miłość i celebrujcie wspólne chwile.