Koncentracja w pracy intelektualnej jest absolutną podstawą. Bez niej bardzo trudno będzie nam rzeczowo i rzetelnie wykonać poświęcone nam zadania. Niestety czynników, które negatywnie wpływają na koncentrację jest cała masa. Od niedoboru składników mineralnych, poprzez zewnętrzne czynniki, jak np. dostęp do sieci czy nie sprzyjające tego rodzaju pracy otoczenie. Co zrobić, żeby nasza koncentracja zawsze pozwoliła nam wydajnie pracować?
Ważny egzamin, trudne do zrealizowania zlecenie, dużo materiału do przyswojenia w małej jednostce czasu. W takiej sytuacji koncentracja jest niezbędna do tego, aby nasze działania zakończyły się sukcesem. W pierwszej kolejności warto jest obserwować swoje ciało oraz codzienne nawyki, żeby znaleźć źródło deficytów. Co może być powodem problemów z koncentracją? M.in.: przemęczenie, stany chorobowe w organizmie, deficyt snu, nieodpowiednia dieta składająca się ze śmieciowego jedzenia i pustych kalorii, hałasy w miejscu, w którym próbujemy uczyć się i pracować lub otoczenie, które ciągle przerywa nam proces koncentracji, nie zważając sobie na to, że potrzebujemy głębokiego skupienia.
Zamiast narzekania – po prostu się skoncentruj!
Bardzo często szukamy ciągłych wymówek oraz próbujemy racjonalizować sobie fakt, że nie idzie nam praca lub nauka. Jesteśmy śpiący, to na pewno kwestia tego, że jesteśmy roztrzepani, to się nie może udać – takie demotywujące hasła pojawiają się w naszej głowie. W rzeczywistości sprawa wygląda jednak inaczej, ponieważ koncentrację możemy ćwiczyć w każdym, dowolnym momencie. Wystarczy wyobrazić sobie niewielki, jasny i wyraźny przedmiot i obserwując oddech obserwować w myślach również ten obiekt. Na początku będzie bardzo trudno, ponieważ zaraz pojawi się natłok myśli, który będzie odciągał nas od skupienia, ale nie warto się poddawać. Każda minuta spędzona na skoncentrowanej obserwacji obiektu będzie dla nas małym zwycięstwem. Aby poprawić swoje wyniki zmieńmy również dietę na bogatą m.in. w orzechy, które bardzo dobrze wpływają na działanie naszego mózgu. Dbajmy też o to, aby nasze miejsce pracy było przystosowane do tego rodzaju zadań, często wietrzmy pomieszczenie, uprzedzajmy naszych współpracowników czy rodzinę, żeby nie przeszkadzali nam w określonych godzinach oraz spróbujmy medytacji! Ćwiczenia kontroli oddechu, organizowania swoich myśli i poczucia, że jesteśmy tu i teraz, mogą nam przynieść bardzo wiele korzyści, na wielu płaszczyznach. Warto więc poświęcić na ćwiczenie medytacji kilka lub kilkanaście minut dziennie, wypracowując sobie ten korzystny i pozytywny nawyk.