Rozmowa z Panią Anną Walczak Dyrektor Ośrodka Wieloprofilowego Wsparcia Rozwoju Stowarzyszenia „DELTA”
1. Czym zajmuje się Państwa Stowarzyszenie i jak długo działacie?
– Stowarzyszenie na rzecz pomocy dzieciom i dorosłym z upośledzeniem umysłowym „DELTA” działa od września 1994 roku i powstało z inicjatywy rodziców. W 2008 roku Stowarzyszenie utworzyło Niepubliczny Ośrodek Wieloprofilowego Wspomagania Rozwoju. Jest to placówka edukacyjno-rehabilitacyjno-terapeutyczna. Ośrodek jest przeznaczony dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu znacznym i głębokim, mających specjalne potrzeby edukacyjne.
2. Ilu jest podopiecznych w Stowarzyszeniu, informacje dotyczące podopiecznych.
– Pod opieką Stowarzyszenia jest 15 podopiecznych, są to kobiety i mężczyźni z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym i głębokim z różnymi sprzężeniami m.in autyzmem. Osoby dorosłe, które zakończyły obowiązek edukacyjny.
3. Jaką terapię prowadzicie w swoim Ośrodku?
– Zajęcia edukacyjne,
– Zajęcia plastyczne,
– Zajęcia muzyczne,
– Zajęcia teatralne,
– Zajęcia kulinarne
– Zajęcia manualne dla kobiet i meżczyzn,
– Bajkoterapia i elementami psychodramy,
– Rehabilitacja,
– Zajęcia muzyczno-ruchowe,
– Muzykoterapia,
– Stymulacja polisensoryczna,
– Integracja z otoczeniem, przełamywanie barier (wizyty w teatrze, wizyty w kinie, koncerty, kawiarnie)
– Zajęcia relaksacyjne,
– Zajęcia porządkowe,
– Zajęcia rozwijające samodzielność i doskonalące umiejętności samoobsługowe.
4. Dlaczego zdecydowali się Państwo na zamówienie kołdry obciążeniowej, jakie przesłanki skłoniły Państwa do zastosowania kołdry obciążeniowej ?
– Zdecydowaliśmy się na zamówienie kołdry obciążeniowej ze względu na zaburzenia sensoryczne Naszych podopiecznych w obrębie czucia własnego ciała. Kołdra pomaga im odczuć ramy własnego ciała, polepszyć czucie głębokie.
5. Czy kołdra obciążeniowa jest jednym z elementów wykorzystywanych w terapii dla Waszych podopiecznych? W jaki sposób wykorzystują Państwo kołdrę obciążeniową?
– Kołdra obciążeniowa wykorzystywana jest na zajęciach muzykoterapeutycznych, polisensorycznych, relaksacyjnych oraz na bajkoterapii. Jej głównym zadaniem jest relaksacja, kompensowanie zaburzeń sensorycznych. Pełni ona również funkcję wyciszająco-uspokajającą.
6. Jakie są reakcje podopiecznych na używanie kołder obciążeniowych?
– Większość Naszych podopiecznych reaguje bardzo pozytywnie na kołdrę i chętnie uczestniczy w zajęciach z nią prowadzonych. Ze względu na różnorodność i złożoność zaburzeń dwójka spośród uczestników Ośrodka niechętnie korzysta z kołdry. Widać jednak, że wraz z upływającym czasem powoli akceptują tą formę terapii. Pozostali podopieczni Ośrodka chętnie korzystają z tej formy terapii. Sami upominają się o przykrycie kołdrą, zawinięcie w nią – widać, że jest ona dla Nich czymś co sprawia Im przyjemność, pozwala się zreleksować i wyciszyć.
7. Czy są Państwo zadowoleni z efektów stosowania kołdry?
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów stosowania kołdry. Zauważamy poprawę w funkcjonowaniu Naszych podopiecznych.
8. Czy Państwa podopieczni chętnie przykrywają się kołdrą obciążeniową?
– Tak, chętnie. Z mimiki twarzy i reakcji możemy wywnioskować, że sprawia Im to przyjemność. Zadowolenie uczestników Naszego Ośrodka jest najlepszą recenzją dla kołdry.