kołdra obciążeniowa

Kołdra obciążeniowa w Ośrodku „DELTA”

Posted on Posted in terapia sensoryczna

Rozmowa z Panią Anną Walczak Dyrektor Ośrodka Wieloprofilowego Wsparcia Rozwoju Stowarzyszenia „DELTA”

1. Czym zajmuje się Państwa Stowarzyszenie i jak długo działacie?

– Stowarzyszenie na rzecz pomocy dzieciom i dorosłym z upośledzeniem umysłowym „DELTA” działa od września 1994 roku i powstało z inicjatywy rodziców. W 2008 roku Stowarzyszenie utworzyło Niepubliczny Ośrodek Wieloprofilowego Wspomagania Rozwoju. Jest to placówka edukacyjno-rehabilitacyjno-terapeutyczna. Ośrodek jest przeznaczony dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu znacznym i głębokim, mających specjalne potrzeby edukacyjne.kołdra obciążeniowa

2. Ilu jest podopiecznych w Stowarzyszeniu, informacje dotyczące podopiecznych.

– Pod opieką Stowarzyszenia jest 15 podopiecznych, są to kobiety i mężczyźni z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym i głębokim z różnymi sprzężeniami m.in autyzmem. Osoby dorosłe, które zakończyły obowiązek edukacyjny.kołdra obciążeniowa

3. Jaką terapię prowadzicie w swoim Ośrodku?

– Zajęcia edukacyjne,

– Zajęcia plastyczne,

– Zajęcia muzyczne,

– Zajęcia teatralne,

– Zajęcia kulinarne

– Zajęcia manualne dla kobiet i meżczyzn,

– Bajkoterapia i elementami psychodramy,

– Rehabilitacja,

– Zajęcia muzyczno-ruchowe,

– Muzykoterapia,

– Stymulacja polisensoryczna,

– Integracja z otoczeniem, przełamywanie barier (wizyty w teatrze, wizyty w kinie, koncerty, kawiarnie)

– Zajęcia relaksacyjne,

– Zajęcia porządkowe,

– Zajęcia rozwijające samodzielność i doskonalące umiejętności samoobsługowe.kołdra obciążeniowa

4. Dlaczego zdecydowali się Państwo na zamówienie kołdry obciążeniowej, jakie przesłanki skłoniły Państwa do zastosowania kołdry obciążeniowej ?

– Zdecydowaliśmy się na zamówienie kołdry obciążeniowej ze względu na zaburzenia sensoryczne Naszych podopiecznych w obrębie czucia własnego ciała. Kołdra pomaga im odczuć ramy własnego ciała, polepszyć czucie głębokie.

5. Czy kołdra obciążeniowa jest jednym z elementów wykorzystywanych w terapii dla Waszych podopiecznych? W jaki sposób wykorzystują Państwo kołdrę obciążeniową?

– Kołdra obciążeniowa wykorzystywana jest na zajęciach muzykoterapeutycznych, polisensorycznych, relaksacyjnych oraz na bajkoterapii. Jej głównym zadaniem jest relaksacja, kompensowanie zaburzeń sensorycznych. Pełni ona również funkcję wyciszająco-uspokajającą.

6. Jakie są reakcje podopiecznych na używanie kołder obciążeniowych?

– Większość Naszych podopiecznych reaguje bardzo pozytywnie na kołdrę i chętnie uczestniczy w zajęciach z nią prowadzonych. Ze względu na różnorodność i złożoność zaburzeń dwójka spośród uczestników Ośrodka niechętnie korzysta z kołdry. Widać jednak, że wraz z upływającym czasem powoli akceptują tą formę terapii. Pozostali podopieczni Ośrodka chętnie korzystają z tej formy terapii. Sami upominają się o przykrycie kołdrą, zawinięcie w nią  – widać, że jest ona dla Nich czymś co sprawia Im przyjemność, pozwala się zreleksować i wyciszyć.kołdra obciążeniowa

7. Czy są Państwo zadowoleni z efektów stosowania kołdry?

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów stosowania kołdry. Zauważamy poprawę w funkcjonowaniu Naszych podopiecznych.

8. Czy Państwa podopieczni chętnie przykrywają się kołdrą obciążeniową?

– Tak, chętnie. Z mimiki twarzy i reakcji możemy wywnioskować, że sprawia Im to przyjemność. Zadowolenie uczestników Naszego Ośrodka jest najlepszą recenzją dla kołdry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *