Nawet jeżeli na ogół nie narzekamy na sen to zdarza się, że regularnie raz w miesiącu cierpimy na bezsenność. Wszystkiemu winien jest księżyc w pełni.
Byli o tym przekonani już nasi dalecy przodkowie. Ich zdaniem podczas pełni uaktywniały się demony, wampiry i złe moce. Księżyc w tej fazie miał powodować rozdrażnienie, nerwowość, agresję i lęki; wzmagać choroby psychiczne; pobudzać energię seksualną oraz zwiększać płodność.
To, co jeszcze do niedawna, wydawało się jedynie hipotezą, wymysłem starych pokoleń czy naukowym przypuszczeniem, cztery lata temu potwierdzili badacze z Uniwersytetu z Bazylei, Politechniki Federalnej w Zürichu oraz ze Szwajcarskiego Centrum Medycyny Snu.
Badania wpływu pełni księżyca na sen
Poświęcili oni trzy lata na obserwację snu 33 ochotników w wieku od 20 do 74 lat. Naukowcy w różnych porach roku monitorowali reakcje organizmu tych osób oraz ich samopoczucie. Wyniki ich badań potwierdziły wcześniejszą hipotezę – większość uczestników skarżyła się na problemy ze snem w trakcie 3-4 nocy sąsiadujących z pełnią księżyca. Zasypali o 5 min dłużej, a budzili się 20 min wcześniej niż zwykle. O 30% spadło u nich występowanie fazy nREM, która zapewnia energię i dobre samopoczucie po nocnym wypoczynku. Zaobserwowano także niższy poziom melatoniny.
Jak księżyc wpływa na nasz sen?
W ten sposób badacze potwierdzili związek między pełnią księżyca a snem. Nie udało im się jednak wyjaśnić, w jaki sposób ziemski satelita wpływa na stan ludzkiego organizmu. Na pewno nie są to tak prozaiczne czynniki, jak blask księżyca – badani spali w zaciemnionych pomieszczeniach. Należy odrzucić także kwestie psychologiczne – monitorowane osoby nie wiedziały, w jakiej fazie znajduje się księżyc. Punktem zaczepienia stał się dla naukowców fakt regulowania przez księżyc pływów oceanicznych. Dowiedziono bowiem, że niektóre zwierzęta według tych zjawisk ustalają swój rytm biologiczny. Przypuszcza się zatem, że organizmy żywe dostosowują swoje funkcjonowanie do cykli dobowych i sezonowych.
Uporczywa bezsenność
Bezsenność jest uporczywą dolegliwością, która może się przejawiać na różne sposoby. Cierpiący ma trudności z zaśnięciem, przebudza się kilkakrotnie w ciągu nocy lub budzi wczesnym rankiem i już ponownie na zasypia. Jego sen jest płytki, niespokojny, nie zapewnia wypoczynku i energii w ciągu dnia. Osoba dotknięta bezsennością czuje się notorycznie zmęczona i rozdrażniona. Brak sił witalnych rekompensuje sobie zwykle zjadaniem wysokokalorycznych posiłków.
Jak sobie radzić z bezsennością?
Bezsenność spowodowana pełnią księżyca nie odbija się w sposób tak drastyczny na zdrowiu, samopoczucie i trybie życia człowieka, jak wtedy, gdy ma wymiar długotrwały, a powoduje ją stres czy nadmiar obowiązków. Co nie znaczy, że nie może uprzykrzyć życia i nie warto z nią walczyć. Jeśli cierpimy zatem na bezsenność spowodowaną pełnią księżyca powinniśmy w tym czasie szczególnie zadbać o odpowiednią higienę snu. Sypialnię należy przyciemnić i wyciszyć oraz usunąć z niej wszelkie, rozpraszające urządzenia elektroniczne. Kolejnym krokiem jest właściwe przygotowanie organizmu do snu. Na dwie – trzy godziny przed zaśnięciem warto zjeść ostatni, lekkostrawny posiłek i zrezygnować z używek oraz aktywności fizycznej. Zasypianie ułatwi także wypicie szklanki mleka lub rozcieńczonego soku wiśniowego przed snem. Podobny skutek zapewni ciepła, relaksująca kąpiel.
Kołdra obciążeniowa na bezsenność
Warto zastosować także niefarmakologiczne środki zapewniające zdrowy i spokojny sen. Jednym z nich jest kołdra obciążeniowa, stosowana m.in. w walce z bezsennością. Wypełnia ją granulat z mączki szklanej lub akwarystycznego żwirku, co powoduje głęboki nacisk. Daje to wrażenie odprężającego masażu. Organizm się rozluźnia i odpoczywa. Ponadto wydziela się większa ilość serotoniny, która wpływa na dobre samopoczucie, a z czasem zamienia się w melatoninę, odpowiedzialną za dobry sen. W ten sposób można uzupełnić poziom tego hormonu podczas pełni księżyca.
Artykuł zainspirowany tym angielskim wpisem : https://senso-rex.com/gb/module/ybc_blog/blog?id_post=22&url_alias=insomnia-during-full-moon-moons-influence-on-sleep