Choroba afektywna dwubiegunowa (borderline), może być przytłaczająca zarówno dla chorego, jak i dla całego jego otoczenia. Nagłe zmiany nastrojów to najczęściej zauważalne jej symptomy, jednak nie jedyne. Charakterystyczne dla osób chorych są stany nerwicowe, impulsywność, zamieszanie i szybkie wściekanie się, często bez powodu. Z drugiej zaś strony pojawiają się też objawy depresji, senność, smutek i problemy z zasypianiem. Powody choroby afektywnej dwubiegunowej mają najczęściej podłoże genetyczne i w 75% dotyczą kobiet. Mogą być też następstw traumatycznych przeżyć.
Choroba ta w dłuższej perspektywie może zostać stłumiona przez regularną terapię i stosowanie antydepresantów, jednak nie są to rozwiązania permanentne. Psychoterapia polega głównie na tym, by pacjent zaczął zdawać sobie sprawę z tego, które jego zachowania są wyrazem choroby, żeby mógł odpowiednio reagować (np. poprzez zażywanie leków).
W leczeniu tej choroby, oprócz stosowania w/w dróg, warto sięgnąć po alternatywę w postaci kołdry sensorycznej. Głęboki nacisk, który wywiera na ciało chorego, powoduje odprężenie, relaks i rozluźnienie mięśni. Wpływa to bezpośrednio na samopoczucie takiej osoby i mniejszą skłonność do wybuchów gniewu.
Podobnie jest z zaburzeniami snu, które są nieodłączną konsekwencję tego zaburzenia osobowości. Organizm, pod wpływem głębokiego nacisku kołder, produkuje więcej serotoniny, która zamienia się w melatoninę. Ten drugi hormon jest naturalnym wspomagaczem snu, czyniącym go bardziej efektywnym i rozluźniającym dla człowieka.
Kołdra obciążeniowa oczywiście nie zastąpi kompleksowej terapii, jednak jest znakomitym jej uzupełnieniem, które może przynieść dużo ulgi choremu i jego najbliższym.