Maty edukacyjne dla niemowląt stają się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Firmy produkujące zabawki i inne produkty dla dzieci prześcigają się w doborze kolorystyki, wzorów, materiału i kształtu. Rodzice natomiast muszą przebrnąć przez ileś stron www i opisów, by dać się w końcu przekonać do konkretnego modelu albo też kupują pierwszą lepszą matę w supermarkecie. Ale nie tylko niemowlęta mogą korzystać z dobrodziejstw takiego wynalazku, jakim jest mata sensoryczna. Przecież i starsze dzieci będą profitowały, ucząc się poprzez zabawę na macie zaprojektowanej specjalnie dla nich.
Mata edukacyjna 4 w 1
Kołderkowa miękka mata jest dostępna w dwóch wariantach: z wodoodpornym podszyciem do użytku na zewnątrz oraz z miękkim polarem do użytku wewnątrz. Mata podzielona jest na cztery prostokątne pola, z których każde zadrukowane jest w inny kolorowy wzór. Kolory są żywe ale nie zbytnio jaskrawe, dzięki czemu uwaga dziecka jest mniej rozpraszana i skupia się ono bardziej na wykonywanej czynności. Jest to o tyle ważne, że mata zawiera m.in. nadruk popularnych gier dobranych pod względem skomplikowania zasad do najmłodszych graczy.
„Człowieku, nie irytuj się” czyli tak zwany Chińczyk to gra wspierająca u dzieci naukę planowania i cierpliwości. Chyba wszyscy znamy ją z własnego dzieciństwa, a tak naprawdę gra ta znana jest w Europie już od ponad stu lat. Kolejna ćwierć maty zawiera planszę do gry w warcaby – gry powstałej kilka wieków wcześniej i znanej po dziś dzień w praktycznie niezmienionej formie. Głównie ze względu na mały rozmiar pionków znajdujących się w zestawie, mata przeznaczona jest dla dzieci od trzeciego roku życia. Pozostałe dwie części maty możemy porównać do map i omówimy je za chwilę.
Interaktywna mata dla dzieci
Prócz funkcji dydaktycznej, jaką pełni nasza mata, ważną jej zaletą jest interaktywność. Dziecko nie spędza na niej czasu samotnie, zajęte samym sobą lub dyndającymi zabawkami i maskotkami, a wchodzi w reakcję z innymi dziećmi oraz dorosłymi (rodzice, dziadkowie, opiekunka, przedszkolanka itd.). Do gry w warcaby potrzebna jest druga osoba; przy chińczyku zajęcie znajdzie nawet czworo dzieci. Wszyscy uczą się tych samych zasad, co na tym etapie rozwoju dzieci powinniśmy im uświadamiać. Dzieci wiedzące, że istnieją zasady, których należy przestrzegać, łatwiej odnajdą się w nowym rówieśniczym środowisku.
Szkoła, sklep i stacja benzynowa – to niektóre elementy, jakie dzieci mogą odnaleźć na kolejnej planszy. Trzy- i Czterolatkowie poznają w ten sposób uproszczony schemat podziału i uporządkowania świata, który z wiekiem będzie się dla nich rozszerzał. To jest szkoła, w której kiedyś będę się uczyła i poznam nowych przyjaciół. W sklepie już kiedyś byłam, dużo tam fajnych rzeczy. Jest i domek, jest plaża, fabryka i wesołe miasteczko. Połączenie znanego z nieznanym wspiera poznanie tego drugiego, a przyjemne kolory i wesołe rysunki dodatkowo wspomagają oswojenie się.
Mata sensoryczna
Użycie kolorowej maty wyposażonej w dodatkowe elementy oraz zapewniającej różnorodność wrażeń, wspiera integrację sensoryczną u dzieci. Jeśli masz w domu kilka resoraków, możesz urządzić sobie z dzieckiem małą podróż po okolicy, nie wychodząc nawet z domu. Po prostu przejedźcie się razem ulicami naniesionymi na matę i udawajcie, że jesteście na ul. Szkolnej albo na tej, gdzie akurat w Waszym mieście stoi sklep. Możecie się wzajemnie odwiedzać albo tylko włóczyć się po mieście, a gdy najdzie Was ochota na nieco współzawodnictwa, pościgacie się na ostatniej ćwierci maty edukacyjnej.
Wiele dzieci nie lubi przegrywać i bardzo źle znosi porażkę nawet w grze pozbawionej jakiejkolwiek stawki. To dlatego, że nigdy nie zostały nauczone przegrywania, a my rodzice często nieświadomie dajemy dzieciom sygnał, że liczy się jedynie zwycięstwo – bo przecież po to się gra, żeby wygrać. Uczmy więc dzieci od najmłodszych lat, że gra to przede wszystkim dobra zabawa oraz wspólne spędzanie czasu. Pionki mogą świetnie zagrać rolę ludzików, zamieszkujących miasto, a dopiero później posłużyć do rozegrania partyjki. Ot tak, dla rozrywki. Czas na wygrywanie jeszcze przyjdzie.
Jedna mata – wiele przygód
Kilkuletnie dzieci miewają pomysły, które potrafią zaskoczyć każdego dorosłego. Zrobić coś z niczego? Wymyśleć na poczekaniu nową zabawę? Znaleźć dziesięć nowych zastosowań dla łyżki do butów, deski do krojenia, czy kawałka sznurka? Żaden problem! Dzieci poradzą sobie i z takimi wyzwaniami. W towarzystwie żywiołowego dziecka także dawno uśpiona kreatywność rodziców miewa nagłą pobudkę z głębokiego snu. Pomysłowość dzieci jest zaraźliwa. I dobrze! Daj się zarazić dziecku jego kreatywnością i Ty także pogłówkuj, co jeszcze możesz zrobić z i na macie edukacyjnej dla dzieci.
Zaprezentowaliśmy wyżej podstawowe funkcje i zalety naszej maty dla dzieci i zaproponowaliśmy kilka zabaw, ale na tym przecież nie koniec. Barwna, interaktywna mata może posłużyć za piknikowy kocyk dla całej rodziny albo za podłogę indiańskiego tipi, czy meblowego namiotu. W ramach ćwiczeń sensorycznych, możesz zawijać dziecko w matę i odwijać je z powrotem. Mata daje sposobność wspólnej zabawy dziecka z rodzicem, ale może też być czynnikiem zajmującym dziecko, gdy mama i tata potrzebują chwili dla siebie.
Tylko wyobraźnia nas ogranicza
Ludzka wyobraźnia umożliwiła niezwykły rozwój techniczny, którego obraz jest na wyciągnięcie ręki wokół nas. Fantazja zaś najmłodszych potrafi z niczego tworzyć całe nowe światy, o których istnieniu my dorośli dawno zapomnieliśmy. A przecież te światy wciąż istnieją i powstają nowe. W głowach naszych i w dziecięcych główkach jest jeszcze dość miejsca na pomysły. Maty edukacyjne i gadżety sensoryczne wspierają rozwój umysłowy dziecka i wywierają pozytywny wpływ na jego wyobraźnię. Ty i Twoje dziecko na pewno macie jeszcze mnóstwo pomysłów na inne ciekawe zastosowanie naszej maty.