Korzyści z kołderki obciążeniowej przy zespole nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD)
ADHD jest psychoruchowym zaburzeniem wyrażającym się w impulsywnym i niespokojnym zachowaniu dziecka oraz braku skupienia i uwagi. Często diagnozowany jest w szkole podstawowej, kiedy dziecko notorycznie traci skupienie, mówi w sposób agresywny i inwazyjny oraz przejawia częste wahania nastrojów.
Kołdry obciążeniowe mogą być pomocne w regulowaniu nadpobudliwości dziecka, ponieważ organizują one układ prioreceptywny odpowiedzialny za reagowanie na bodźce. Dzieci z ADHD bardzo często mają problemy z ocenami w szkole, bo nie mogą skupić się i skoncentrować. Kołderki, poprzez głęboki nacisk na mięśnie i ścięgna, pozwalają na lepsza koncentrację a w efekcie na lepsze wyniki w szkole.
Wiele osób, które zmaga się z ADHD, a także sami opiekunowie takich osób, doskonale wiedzą jaki choroba ma wpływ na sen. Nauka jasno pokazuje, że stany lękowe i depresja mają bezpośrednią korelację z zaburzeniami snu – warto zadbać o to, by był on jak najlepszej jakości.
Kołdry sensoryczne w naturalny sposób pobudzają reakcje chemiczne organizmu do tworzenia jak najlepszych warunków do snu. Delikatne, ale głębokie właściwości naciskające kołder sprzyjają powstawaniu serotoniny i melatoniny, odpowiedzialnych za zdrowy i intensywny sen. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób sen przekłada się na codzienne funkcjonowanie dziecka. Jest ono spokojniejsze i lepiej skupione. W mniejszy sposób reaguje agresją na niepowodzenia, a jego zdolności poznawcze się polepszają. Kołdry sensoryczne są naprawdę nieocenionym środkiem terapeutycznym przy leczeniu ADHD.