kołnierze liski + polarek

Kołnierz obciążeniowy

Posted on Posted in terapia sensoryczna

Do czego przyda się kołnierz obciążeniowy i czy w ogóle jest on potrzebny?

Podczas, gdy kołdry i koce obciążeniowe jednoznacznie kojarzą się ze strefą relaksu, czymś co otula do snu i ten sen zdecydowanie poprawia, to kołnierz obciążeniowy trudno przypisać do jakiejś szczególnej roli. A zadanie, które spełnia jest przecież wyjątkowe!

Kołnierz obciążeniowy – zawsze pod rękąkołnierz obciążeniowy

Kołnierz obciążeniowy ma niewielkie rozmiary, łatwo go spakować do torby i przewieźć w dowolne miejsce. Łatwo go użyć tam, gdzie niekoniecznie chcemy pojawiać się np. z kołdrą sensoryczną, np. w kinie, przy świątecznie zastawianym stole, a czasem na własnej kanapie.

Kołnierz niekiedy wyręcza kamizelkę obciążeniową, bo ta – choć mniejsza i zgrabniejsza od kołdry – nie bardzo pasuje np. do zwiewnej sukienki, a w wyjątkowo upalne dni niepotrzebnie ogrzewa ciało. Kołnierz obciążeniowy idealnie sprawdza się podczas wakacyjnej podróży samochodem. Można go kłaść na ramiona lub na nogi, otulać nim nadgarstki… Wszystko zależy od potrzeb jego właścicielki lub właściciela. A gdy nie jest potrzebny, zmieści się w bocznej kieszeni pojazdu.

Kołnierze sensoryczne dla dzieci mają też cechę, którą trudno nadać innym przedmiotom obciążeniowym – bywa, że żyją! Przybierają kształt kota, krokodyla, czy innego zwierzaka znacznie bliższego sercu, niż najpiękniejszy nawet, ale jednak wciąż bezduszny kawałek materiału. Taki przyjaciel zdecydowanie bardziej zachęca do częstego noszenia go na szyi.

Dla kogo kołnierz obciążeniowy?

Kołnierz obciążeniowy poleca się m.in.:

 • osobom autystycznym,
 • osobom z zaburzeniami integracji sensorycznej,
 • cierpiącym na nerwicę zarówno lękową, jak i nerwicę natręctw,
 • osobom zmagającym się depresją lub podobnymi zaburzeniami psychicznymi,
 • osobom z zespołem stresu pourazowego.

 

W jakich sytuacjach pomaga kołnierz sensorycznykołnierz obciążeniowy

Sytuacje, w których może być wykorzystywany kołnierz obciążeniowy są przeróżne. Najczęściej rodzice dzieci autystycznych wymieniają momenty, w których jest on używany jak swoiste koło ratunkowe (pomaga zawrócić umysł dziecka z niespokojnych obszarów i skierować go na właściwe tory). Oto kilka z nich:

 • chwile spędzone przy odrabianiu lekcji, gdy potrzebne są dodatkowe pokłady koncentracji,
 • sytuacje powodujące szczególny niepokój, np. podroż środkami transportu publicznego,
 • okresy, w których rutynowy plan dnia ulega załamaniu,
 • chwile, w których zauważalne są symptomy nadchodzącego kryzysu (przed wybuchem agresji),
 • chwile, gdy przytłacza otoczenie,
 • gdy pojawia się autoagresja,
 • wizyta w kinie, restauracji i innych obiektach użyteczności publicznej,
 • spotkania z bliskimi i znajomymi, itp.

Oczywiście kołnierze sensoryczne są też wykorzystywane podczas zajęć terapeutycznych.

Jak działa kołnierz obciążeniowy?

Kołnierz, podobnie jak kołdra obciążeniowa wywiera głęboki nacisk na mięśnie, stawy i ścięgna. Stymuluje w ten sposób zmysł czucia głębokiego. Nałożony na ramiona poprawia koncentrację, zwiększa świadomość ciała i wycisza. Świetnie sprawdza się w chwilach, gdy konieczne jest wytężone skupienie. Dodatkowo nacisk na mięsień czworoboczny karku pomaga rozluźnić się i zrelaksować. W niektórych sytuacjach kołnierz lepiej niż na ramionach sprawdza się na udach. Wszystko zależy więc od indywidualnych preferencji użytkownika.

Budowa kołnierza obciążeniowego

FullSizeRender

kołnierze liski + polarek

Wymiary i waga kołnierza muszą być dopasowane do wagi i rozmiarów osoby, która będzie go używać.

W przybliżeniu, kołnierz obciążeniowy dla dziecka waży ok. 1 kg, podczas, gdy ciężar kołnierza dla osoby dorosłej wynosi ok. 2 kg.

Wypełnieniem kołnierza są niealergizujące, trwałe i gładkie mikro kulki szklane. Materiał stanowiący poszycie jest naturalny i miły w dotyku, co biorąc pod uwagę, że najczęściej kołnierz umieszczany w okolicach wrażliwej szyi, jest szalenie istotne.

Kołnierz sensoryczny jest pikowany, aby zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru wypełnienia. Materiały, z których wykonany jest kołnierz gwarantują jego trwałość (także podczas prania). Kołnierze szyjemy z grubej dzianiny bawełnianej oraz polaru minky.

Cena kołnierza obciążeniowego

kamizelka cennik

 

Powyższe wagi są wagami sugerowanymi, kamizelki szyjemy zgodnie z zaleceniami terapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *