Korzyści z kołder sensorycznych przy strachu przed lekarzem i badaniami
Niewiele osób lubi wizyty u dentysty albo oczekiwanie na wyniki badań, jednak u niektórych z nas strach ten przekracza zdrowe granice i staje się poważnym zaburzeniem. Stany lękowe przed lekarzami i wynikami badań są problemem, który może mieć wpływ na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i nie powinno się tego pod żadnym pozorem lekceważyć.
Strach przed wynikami badań, chemioterapią czy nawet zwykłą wizytą u dentysty dla niektórych może być przytłaczający. Pacjent taki obsesyjnie o tym myśli i nie może przestać zamartwiać się z tego powodu. Wizja nadchodzących badań ogarnia go całkowicie, uniemożliwiając racjonalne myślenie. Często, z powodu strachu, ucieka od tych wydarzeń, jedynie odsuwając je w czasie i zwielokrotniając paniczny lęk przed kolejnym terminem.
Kołdry obciążeniowe są znakomitym sposobem na łagodzenie tego strachu. Powodują, że chory uspokaja się i czuje bezpiecznie, zatem nie podejmuje pochopnych decyzji i jest w stanie zrelaksować się, nie myśląc o tym, co ma nadejść.
Świetną cechą kołder obciążeniowych jest to, że można zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie. Wystarczy w poczekalni przykryć się nią, czy nawet położyć sobie na kolanach, żeby poczuć się spokojniej i pewniej siebie. Głęboki nacisk, który wywołują, produkuje bowiem serotoninę, odpowiedzialną za spokój ducha i dobre samopoczucie. Nacisk kołdry sensorycznej powoduje uczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Przy wizycie np. u dentysty można zabrać ją ze sobą do gabinetu i wytłumaczyć lekarzowi, że jest ona bardzo pomocna przy ograniczaniu stanów lękowych. Każda wizyta może przebiegać dużo spokojniej z kołdrą na kolanach, a żaden specjalista medyczny nie będzie mieć nic przeciwko.