Wakacje dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej powinny być gruntownie zaplanowane, a plan najlepiej zacząć wdrażać wcześniej niż na tydzień przed godziną „zero”. W ten sposób wypocznie i dziecko i reszta rodziny.
Wakacje, a wraz z nimi tak wyczekiwana zmiana miejsca, ludzi, klimatu, jedzenia… To co zwykle nas kusi, może przerażać dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Dobrze znoszona rutyna ustępuje nieznanym zwyczajom, chwilowym rozwiązaniom i niespodziewanym przygodom. Taki dyskomfort może wywołać kolejne konsekwencje. Jak więc przygotować się do urlopu?
Ogranicz negatywne wrażenia
Każdy rodzic najlepiej wie, czego jego dziecko nie toleruje, lub co niezbyt dobrze znosi. Oprócz całkowitej zmiany dziennego rozkładu zajęć może to być długa podróż, tłum obcych ludzi wokół, zmiana jedzenia, czy choćby konieczność chodzenia boso po piasku. Wszystkie stresujące czynniki warto sobie uzmysłowić i zaplanować wakacje tak, by uniknąć większości z nich. Jeśli pewnych elementów nie da się wykluczyć, dobrze jest przygotować plan awaryjny na wypadek ataku złości, agresji, paniki, czy lęku u dziecka. Zastanów się,w jaki sposób odwrócisz uwagę dziecka, uspokoisz je i zapewnisz poczucie bezpieczeństwa w trudnych chwilach.
Wybieraj miejsca, w których można zapewnić dodatkową opiekę dziecku
Planując wakacje, trzeba pamiętać, że wypoczynek należy się całej rodzinie. Sprawdź, czy w okolicy, do której się wybieracie znajdą się ośrodki zapewniające zajęcia, w których dziecko może wziąć udział. Być może możliwe jest zorganizowanie opieki dla dziecka na kilka godzin w tygodniu, tak, by rodzice mieli czas wyłącznie dla siebie.
Nowe doświadczenia wprowadzaj już w domu
Wakacje w kempingu, pod namiotem lub w hotelu to czas spędzony w diametralnie innych warunkach niż domowe. Trzeba pamiętać, że wakacje dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej nie muszą być bardziej wygodne niż pozostałych dzieci, ale z pewnością powinny być dla niego mniejszym zaskoczeniem. Aby ograniczyć stres, do pewnych nowości można przygotować dziecko przed wyjazdem, np. jeśli jest przyzwyczajone do częstego oglądania telewizji, a w miejscu wypoczynku nie będzie telewizora, można jeszcze w domu zastąpić go radiem, czytaniem książek lub grami planszowymi. Jeśli planowane jest spanie na karimatach, to wypróbujmy wcześniej ten sposób wypoczynku. Być może okaże się, że aby przespać całą noc będą potrzebne dodatkowe pomoce, np. dziecko nie akceptuje śpiwora, potrzebny jest dodatkowy materac, itp.
Przedstaw dziecku plan wakacji
Dziecko, podobnie jak dorośli lubi wiedzieć, co będzie się z nim działo (zwłaszcza w nowym miejscu, gdzie niczego nie jest pewne). Każdemu z nas lepiej się odnaleźć, gdy znany jest plan działania. Przedstaw dziecku letni scenariusz w przystępny dla niego sposób. Jeśli nie potrafi jeszcze czytać, narysuj go lub przedstaw na zdjęciach. Najlepiej utrwalić harmonogram w taki sposób, by dziecko mogło do niego w każdej chwili zajrzeć i przypomnieć sobie szczegóły.
Podróż dziecka z SI
Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej często źle znoszą podróże, dlatego warto przed wyjazdem zadbać o farmaceutyki zapobiegające chorobie lokomocyjnej, zaopatrzenie w kołnierz lub kamizelkę obciążeniową oraz pomoce urozmaicające podróż.
Planując podroż, pamiętaj o zapewnieniu przerw w jeździe. Na odpoczynek w trasie warto wybierać miejsca, gdzie możliwe jest zjedzenie posiłku, toaleta i np. krótki spacer lub relaks w innym miejscu komfortowym dla dziecka.
Spanie na wakacjach
Dobrze, jeśli warunki do nocnego wypoczynku są zbliżone do tych codziennych. Choć wakacje skłaniają do odstępstw, nie zmieniajmy pór wypoczynku w trakcie dnia i w nocy. Pamiętaj, by zabrać kołdrę obciążeniową, ulubiony jasiek, czy przytulankę dziecka.
Wiele dzieci ma lęki nocne, a w nowym miejscu mogą być one szczególnie intensywne. Delikatne oświetlenie z pewnością doda dziecku pewności siebie. Jeśli nie masz pewności, że na miejscu jest nocna lampka, zabierz choćby latarkę z domu.
Wakacyjna dieta
Podczas upałów dbaj o to, by dziecko piło dużo niesłodzonych płynów. Warto zapewnić mu także jedzenie takie, jak w domu lub bardzo zbliżone, a wraz z nim pewną dawkę bezpieczeństwa i stabilizacji w nowym miejscu.
Ale wakacje to także nowe doznania i świetna okazja do ćwiczeń sensorycznych – umów się więc z pociechą, że będziecie próbować nieznanych potraw.
Wakacje dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej – zajęcia
Jedną z najważniejszych części wypoczynku jest aktywność fizyczna. Zanim wybierzecie się w jakieś miejsce, sprawdź, czy są tam parki linowe, baseny, place zabaw dla dzieci, korty tenisowe, kręgielnie i inne miejsca, w których pociechy mogą rozładować energię, a jednocześnie zaspokoić swoje indywidualne potrzeby, np. potrzebę głębokiego nacisku zapewniają ćwiczenia w wodzie, czy motorykę można rozwijać m.in. grając w kręgle, parki linowe to doskonała okazja dla dzieci z zaburzeniami zmysłu równowagi.
Starszym dzieciom można zaplanować bardziej angażujące i cięższe zajęcia, które dostatecznie je zmęczą i zapewnią lepszy sen (także pozostałym członkom rodziny).
A co, gdy spadnie deszcz? Rolą rodziców jest zabezpieczenie dzieci przed nudą w niepogodę. Wybierając się na wakacje, nie zapominajmy o zabraniu ze sobą gier, książek, plasteliny, woreczków obciążeniowych, pchełek, czyli wszystkich tych przedmiotów, które mogą zapewnić rozrywkę i nauczyć czegoś nowego nasze dziecko.
Wakacje dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej wymagają wielu przygotowań. Z pewnością przytoczona lista nie obejmuje wszystkich przypadków. Część zaś z wymienionych punktów może wymagać zmian lub dopracowania, choćby z racji wieku dziecka lub zakresu zaburzeń, które go dotyczą. Warto jednak przygotować się do wyjazdu wakacyjnego gruntownie i odpowiednio wcześniej, ponieważ w ten sposób rodzice zapewniają niezapomniane, miłe chwile i głęboki wypoczynek nie tylko dziecku, ale przede wszystkim sobie. A przecież nikt nie zasługuje na relaks bardziej od nich.