Korzyści z kołderki obciążeniowej przy Zespole Retta
Jeżeli Twoje dziecko zmaga się z Syndromem Retta, to z pewnością zastanawiałeś/aś się nad alternatywnymi metodami leczenia tej choroby. Syndrom Retta często jest porównywany do autyzmu, jednak w inny sposób objawia się fizycznymi niedogodnościami, np. powyginanymi dłońmi.
Dzieci z tym upośledzeniem posiadają problemy z mową, a często w ogóle nie są w stanie mówić. Rodzi to wiele problemów natury psychicznej; są przytłoczone, czują się odrzucone i samotne. Izolują się od ludzi, a czasami nawet miewają stany lękowe i depresyjne. W takich sytuacjach kołdry obciążeniowe są znakomitą terapią, gdyż wywołują poczucie spokoju, bezpieczeństwa i komfortu.
W jaki sposób? Przede wszystkim głęboki nacisk, powodowany kołdrami obciążeniowymi, reguluje integrację sensoryczną organizmu. U dzieci z Zespołem Retta integracja ta jest zaburzona, a kołdra działa bezpośrednio na układ prioreceptywny. Jego prawidłowa praca zapewnia odpowiednie reagowanie na bodźce zmysłowe, czyli właśnie na integrację sensoryczną.
Oprócz tego kołderki są bardzo miękkie, co w kombinacji z ich obciążeniowymi właściwościami daje wrażenie bardzo delikatnego masażu. Nie tylko daje to poczucie komfortu i relaksu, ale także bezpieczeństwa – wielu pacjentów porównało to uczucie z dotykiem np. bliskiej osoby.
Zespół Retta bardzo często objawia się też problemami ze snem, jednak i z tym problemem kołdry obciążeniowe zdają sobie doskonale radzić. Ich stosowanie pobudza bowiem organizm do produkcji serotoniny, a ta z kolei zamienia się w melatoninę. Hormon ten wpływa na zdrowy i regenerujący sen. Żeby dać go dziecku, wystarczy dać mu przykrywać się kołdrą obciążeniową.