
Kołdra obciążeniowa w terapii integracji sensorycznej
Kołdra sensoryczna to najczęściej wykorzystywana pomoc w terapii integracji sensorycznej. Jeżeli Twoje dziecko przeszło już diagnozę w kierunku jej rozpoczęcia, warto zapytać specjalistę o dodatkowe możliwości wzmocnienia terapii. Przesłanką do urozmaicenia jej mogą być np. problemy Twojego dziecka z koncentracją, nadpobudliwość lub trudności w przystosowaniu się do nowego otoczenia. Kołdra sensoryczna obciąża dziecko podczas snu, dzięki czemu będzie wyciszone i rozluźnione. Aby jednak pomagała w celach terapeutycznych, musi mieć odpowiedni ciężar oraz wymiar. Dlatego tak ważne jest dobranie tych parametrów do wagi i wzrostu dziecka. Kołdra sensoryczna szyta jest z bawełnianych, dzięki czemu spełnia funkcję obciążeniową, zamiast funkcji typowych dla kołdry termicznej. Można stosować ją przez cały rok, również w okresie letnim podczas wysokich temperatur. Zachowuje komfort podczas snu i nie przegrzewa organizmu dziecka.
Czy można stosować kołdrę sensoryczną bez konsultacji z terapeutą SI?
Korzystanie z właściwie dobranej kołdry obciążeniowej nie przyniesie żadnych negatywnych skutków osobom, które nie stosują terapii SI. Coraz więcej rodziców decyduje się na użycie kołdry sensorycznej nawet bez konsultacji ze specjalistą. Jednakże należy pamiętać o tym, że kołdra sensoryczna może przeciążyć organizm dziecka w momencie, kiedy jest za ciężka i za duża. Musi być zatem dokładnie dopasowana, gdyż zbyt lekka i za mała nie spełni funkcji terapeutycznych. Zapraszam do kontaktu, podczas którego przeprowadzam podstawowy wywiad na temat odpowiedniego użytkowania kołdry. Razem dobierzemy właściwy rozmiar i wagę.
Polecam stosowanie kołdry obciążeniowej dzieciom, u których występują objawy zaburzeń sensorycznych oraz nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). W przypadku poważniejszych zaburzeń, przed użyciem radzę skonsultować się ze specjalistą, który wskaże fachową diagnozę. Mam codzienny kontakt z dziećmi, które w celach terapeutycznych używają kołdry sensorycznej w trakcie snu. Zarówno specjaliści, jak również sami rodzice, widzą zmiany w zachowaniu dziecka.


Kołdra sensoryczna oraz wielka pasja szycia
Kołderka to moja wielka przygoda z szyciem i przy tym bardzo przyjemna praca. Kiedy szyję, słucham dobrej muzyki oraz audiobooków szwedzkich kryminałów, a towarzyszy mi zwykle dobra kawa. Zanim zaprojektuję i dobiorę kolorystykę nowych zabawek, przeglądam najnowsze trendy. Inspiracje czerpię głównie ze stron, zajmujących się designem, dziecięcymi trendami oraz modnymi rozwiązaniami. Moja praca jest dla mnie prawdziwą pasją – bardzo lubię szukać nowych materiałów, wykroi i pomysłów. Szyję pojedyncze zabawki, przez co w każdym pluszaku jest coś innego i niepowtarzalnego.
Pomoce do terapii sensorycznej, które znajdziecie w sklepie Kołderka [https://kolderka.net/sklep/] są moim głównym codziennym zajęciem. Wszystkie tworzę na indywidualne zamówienie, a moi klienci mają duży wpływ na wygląd przedmiotów, które trafiają do ich domów. Kołdra sensoryczna uszyta jest na miarę dziecka z bawełnianych kolorowych materiałów. Podczas rozmowy z rodzicem uzyskuję wszelkie informacje potrzebne do uszycia kołdry sensorycznej. Wybranie zamawianego później przeze mnie z hurtowni bawełnianego materiału jest ostatnią wspólną czynnością wykonywaną wspólnie z rodzicami, a często także z dzieckiem. Tak wybrana kołdra sensoryczna staje się jego nowym przyjacielem!
