Sen fizjologiczny to w pełni odwracalny stan „zniesienia świadomości”, z towarzyszącym bezruchem (tzw. postawa spoczynku), zmniejszoną reaktywnością na bodźce zewnętrzne; który pojawia się cyklicznie i przemija wówczas gdy budzimy się rano. Jest to jedna z podstawowych potrzeb organizmu człowieka, a zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Najwięcej snu potrzebują noworodki i niemowlęta, dużo mniej – osoby starsze. Zasypianie jest związane z natężeniem światła i jest regulowane przez układy neuroprzekaźników. Sen nie jest stanem biernym, wyłączającym mózg z funkcjonowania. Bowiem jego aktywność cały czas jest zachowana i ulega zmianom w zależności od funkcjonowania neuroprzekaźników.
Zapotrzebowanie na sen w poszczególnych grupach wiekowych
W zależności od wieku obserwuje się zmienne zapotrzebowanie na sen. Noworodki średnio przesypiają około 16–18 godzin, niemowlęta około 14 godzin. Dzieci do 2 roku życia potrzebują 13–14 godzin; trzylatki już około 2-3 godziny mniej. Dzieciom od 8 do 10 lat wystarczy 10 godzin snu, a nastolatkom około 8-9 godzin. Należy jednak zaznaczyć, że zapotrzebowanie na sen jest sprawą indywidualną i może się nieznacznie różnić od przytoczonych wartości średnich.
Rola „dobrego” snu
Sen jest potrzebą, która warunkuje zdrowie – nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Odpowiednio długi sen pozwala na utrzymanie dobrego samopoczucia, właściwego funkcjonowania układu nerwowego i krążenia, prawidłowej masy ciała oraz gospodarki hormonalnej, jak również wzmacnia układ odpornościowy. Dzięki zapewnionej potrzebie snu można poprawić możliwości poznawcze jak np. pamięć i koncentracja, a także naładować akumulatory do walki z codziennymi stresorami. Sen pomaga również odzyskać utracone siły i zniwelować uczucie zmęczenia.
Czynniki ułatwiające zasypianie:
- zwiększenie aktywności fizycznej i umysłowej,
- unikanie długotrwałych drzemek w ciągu dnia,
- wypracowanie rytualnej godziny zasypiania i burzenia,
- spożywanie ostatniego posiłku w ciągu dnia około 1-2 godziny przed zaśnięciem,
- unikanie spożywania ciężkostrawnych posiłków przed snem,
- unikanie wypijania dużej objętości płynu przed snem,
- zapewnienie ciszy, spokoju i ciemności w sypialni,
- nieprowadzenie emocjonujących rozmów przed zaśnięciem,
- wykonanie toalety ciała przed snem,
- zapewnienie czystej pościeli i piżamy,
- przewietrzenie pokoju przed snem, nawilżenie powietrza gdy jest suche,
- dbałość o niższą temperaturę otoczenia na czas odpoczynku sennego (około 18-19ºC).
Problemy ze snem u noworodków i niemowląt
Przyczyny bezsenności u niemowląt są trudne do jednoznacznego określenia. Z powodu niemożności komunikacji werbalnej, nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się czy coś je boli, uciska lub są pobudzone z powodu głodu albo zimna. Jeśli mamy pewność, że dziecko jest najedzone, ma suchą pieluszkę, jest mu ciepło i komfort, trzeba jeszcze ustalić, czy nie ma kolki lub czy nie ząbkuje. Bywa też, że dziecko może być przemęczone i wówczas ma trudności w zaśnięciu lub śpi niespokojnie. Skrajną bezsenność powodują choroby układu nerwowego, jak również anomalie w przebiegu różnego rodzaju zespołów genetycznych np. zespół Retta, zespół Smith-Magenis.
Problemy ze snem u małych dzieci
U dzieci w wieku przedszkolnym najczęstszą przyczyną problemów z zasypianiem i niewyspania, jest zbyt późne ułożenie się do snu. Nierzadko również bezsenność jest spowodowana stresem np. zmiana miejsca zamieszkania, pójście do przedszkola, a nawet nauka samodzielnego zasypiania w osobnym pokoju. Skutkiem zaburzeń snu u małych dzieci jest drażliwość, wybuchowe zachowanie, czy wreszcie trudności ze skupieniem się, a czasem izolowanie się. Brak snu może skutkować także zwiększonym apetytem na słodycze i inne produkty spożywcze.
Problemy ze snem u dzieci starszych i młodzieży
Bezsenność u dzieci starszych i młodzieży zwykle jest spowodowana stresem np. w wyniku trudności w nauce, problemami rodzinnymi, jak również stosowaniem środków psychoaktywnych np. alkohol i kofeina, a także nielegalnie zdobytymi substancjami chemicznymi – lekami, ziołami, narkotykami oraz dopalaczami. Brak snu doprowadza do zaburzeń emocjonalnych, nerwic, zaburzeń zachowania i wyczerpania organizmu. Początkowo mogą być to jednak trudności z koncentracją, uczeniem się, huśtawki nastroju. Brak snu odbija się również fizykalnie, co można zaobserwować jako: zmęczony wyraz twarzy, podkrążone oczy, blade zabarwienie skóry.
W żadnym z powyższych przypadków nie wolno lekceważyć niepokojących objawów zaburzeń snu. Bezsenność w młodym wieku może stać się przyczyną poważnych zaburzeń jak np. migreny, depresja, lęk, nerwice. Utrudnia także normalne codzienne funkcjonowanie oraz uczenie się w szkole, co może zaważyć na dalszych drogach edukacyjnych. Dlatego też troskliwy rodzic powinien zweryfikować warunki snu dziecka, a także zasięgnąć porady u lekarza pediatry odpowiednio wcześnie, gdy zaczyna obserwować problemy ze snem u swojej pociechy. Niekiedy będzie konieczne skonsultowanie dziecka w poradni leczenia zaburzeń snu.
Dzień dobry, interesuje mnie kołderka sensoryczna dla córki. Oliwia waży 23kg i ma 126cm wzrostu. Interesuje nas kołderka w baletnice. Bardzo proszę o kontakt może być też telefoniczny 694303172.
Dziękuję za kontakt.
Pełna propozycja uszycia kołderki powinna być już na Pani mailu.
pozdrawiam
Justyna
Dzień Dobry,
Dziękuję za wiadomość.
Jak najbardziej materiał, jego wzór czy skład powinny być dobierane indywidualnie do potrzeb użytkownika.
Pozdrawiam
Justyna
Witam, proszę o propozycję kołderki dla synka waga ok 24kg 127 cm.
Odpowiedz przesłana mailowo